معرفی چرم بز،ویژگی ها و خاصیت

پوست بز نوعی چرم است که ممکن است خیلی ها با نام آن آشنا باشند، اما نه چندان با جزئیات. از پوست بز که بر اساس نرمی، استحکام و کیفیت سبک وزن به عنوان یکی از مقاوم ترین چرم ها شناخته می شود، در ساخت دستکش، کفش، کیف، پوشاک و لباس های بیرونی و همچنین کیف پول، لوازم جانبی و فرش استفاده می شود. در این پست، نه تنها پوست بز چیست، بلکه بالا و پایین بودن آن و تفاوت آن با سایر انواع چرم را نیز بررسی خواهیم کرد.

چرم

چرم بز چگونه است ؟

بر اساس شکل ظاهری، پوست بز دارای بافت دانه‌ای محکم است که شبیه برجستگی‌هایی است که با این نوع  مشخص است. خواص طبیعی پوست بز باعث می شود نه تنها نرم و لطیف باشد بلکه در برابر آب نیز مقاوم باشد. در بسیاری از نقاط جهان، پوست بز هنوز اغلب به عنوان چرم مراکشی شناخته می شود، زیرا از نظر تاریخی از مراکش تهیه شده است.

انواع چرم

با انواع مختلف چرم موجود، از جمله طبیعی است که افراد در مورد اینکه کدام نوع چرم برای صندل چرم مردانه گزینه بهتری است، کمی سردرگم شوند. این امر به ویژه زمانی صادق است که مقایسه با چرم پوست بز انجام شود. برای وضوح بیشتر، ما پوست بز را با برخی از رایج ترین چرم ها جفت کرده ایم تا ببینیم کدام گزینه بهتر است.

پوست بز در مقابل پوست گاو

از نظر قدرت، پوست گاو هر روز بر پوست بز غلبه می کند، اما پوست بز انعطاف پذیری بیشتری نسبت به پوست گاو دارد. علاوه بر کشش زیاد، پوست بز از نظر نرمی نیز بر پوست گاو برتری دارد. اگر چه پوست گاو هنگام برخورد با عایق و همچنین یک وزن سنگین بهتر است.

پوست بز در مقابل پوست گوسفند

برای شروع، پوست بز بسیار قوی تر و ناهموارتر از پوست گوسفند است، اما از نظر انعطاف پذیری اینطور نیست. پوست گوسفند انعطاف پذیری بیشتری نسبت به پوست بز دارد. در مورد وزن و نرمی، وزن پوست بز کمی سنگین تر از پوست گوسفند است، همانطور که پوست گوسفند بسیار نرم تر از پوست بز است و برای کمربند زنانه چرم مناسب تر است.

پوست بز در مقابل پوست بره

پوست بز بسیار قوی‌تر است و نسبت به پوست بره ویژگی‌های ناهموارتری دارد. با این حال، پوست بز و پوست بره تا حدودی عوامل انعطاف پذیری مشابهی دارند که آنها را در یک کراوات می بیند. علاوه بر این، پوست بز بسیار سنگین تر از پوست بره است و همچنین کیفیت عایق بسیار بهتری نسبت به پوست بره ارائه می دهد. از نظر نرمی و لطافت، پوست بره گزینه بسیار بهتری نسبت به پوست بز است.

چرم طرح دار

مزایا و معایب چرم بزی

با وجود مقایسه های فوق در مورد پوست بز با سایر انواع چرم، پوست بز مزایا و معایب خود را نیز دارد:

پوست بز توانایی جذب رطوبت را دارد.
با چرم پوست بز در هوای گرم خنک خواهید ماند.
در هوای سرد با چرم پوست بز گرم خواهید ماند.
چرا؟ به دلیل توانایی آن در تغییر با آب و هوا.
پوست بز را می توان شکافت و تراشید.
چرم پوست بز نسبت به بسیاری از انواع چرم مقرون به صرفه تر است.