قیسی خشک شده خشکبار محبوب کشور های عربی اعلام شد

زردآلو یکی از محصولات کشاورزی خوشمزه است که هم به عنوان غذای تازه و هم به صورت خشک در بازارهای جهانی عرضه می شود و به نام قیسی خشک شده در سراسر جهان طرفداران خاص خود را دارد.

ایران یکی از کشورهای تولید کننده این محصول است به طوری که بر اساس آمار جهانی منتشر شده در سال برداشت 2019-2020، ایران با تولید 306 هزار تن به عنوان سومین تولیدکننده بزرگ قیسی خشک شده در جهان شناخته می شود.

در عین حال ترکیه با تولید 730 هزار تن در رتبه اول و ازبکستان با تولید 662 هزار تن دومین تولیدکننده قیسی خشک شده در جهان هستند. شایان ذکر است که الجزایر و ایتالیا چهارمین و پنجمین تولیدکنندگان بزرگ زردآلو در جهان در دوره فوق الذکر بودند.

قیسی خشک شدهچه فوایدی دارد؟ زردآلو خشک برای چه چیزی خوب است؟
زردآلو خشک از خشک کردن زردآلو تازه با تکنیک های خاص به دست می آید. زردآلوهایی که با به دست آوردن این فرآیند در زیر نور خورشید و با روش های طبیعی به دست می آیند، زردآلو آفتابی نامیده می شوند.

قیسی خشک شده با ارزش غذایی بالا؛ علاوه بر محتوای ویتامین های A، B، C، E، ذخیره آهن، کلسیم، فسفر، منیزیم و فیبر نیز می باشد.

قیسی خشک شده

قیسی خشک شده که با ارزش غذایی غنی خود منبع کاملی از شفا است. هضم غذا را تسهیل می کند، احساس سیری ایجاد می کند، به کنترل وزن کمک می کند و برای یبوست مفید است.

مطالعات نشان می دهد که رابطه مستقیمی بین مصرف زردآلو خشک و طول عمر وجود دارد.

قیسی خشک شده روزی چگونه درست می شود؟
در روش آفتاب خشك ابتدا زردآلوها را تميز كرده و به مدت دو تا سه روز زير آفتاب نگهداري مي كنند.

سپس دانه های داخل آن برداشته شده و دوباره زیر نور خورشید قرار می گیرند. قیسی خشک شده را زیر نور آفتاب می گذاریم تا خشک شود و فرآیند خشک شدن کامل می شود.

در هنگام خشک کردن زردآلو چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟
ترفندهایی که باید هنگام خشک کردن زردآلو در نظر بگیرید
اگر قیسی خشک شده را به اندازه کافی نگه ندارید، نرم می مانند، اگر خیلی خشک شوند، طعم خود را از دست می دهند. به همین دلیل زمان خشک شدن مهم است.

همچنین برای ماندگاری طولانی قیسی خشک شده می تواند روش خوبی برای نگهداری آن در شیشه باشد.